Дворци Србије

Зграда Учитељског дома

Ниш

Зграда Учитељског дома у Нишу, саграђена је 1933. године за потребе смештаја и рада учитеља и предата на управљање Учитељском удружењу Ниша. Представља заштићено непокретно културно добро као споменик културе.

Учитељско удружење је на плацу добијеном од Општине 1922. године, са градњом зграде отпочело 1930. године према пројектима архитеката Јулијана Дјупона и Боре Симовића, који су уједно вршили и надзор над извођењем радова. Изградња је завршена 1932. године, а зграда је свечано отворена 10. јануара 1933. године. Учитељски дом је саграђен за потребе смештаја деце изгинулих учитеља у Великом рату и за разне културне и друштве потребе тадашњег Југословенског удружења учитеља.

Учитељски дом дизајниран је у духу еклектицизма. Његов угаони положај одређује његову асиметричну полигоналну раван; угаона фасада истакнута је великом осмоугаоном куполом. Зграда се састоји од приземља и другог спрата; приземље и спрат су одвојени кабловима који хоризонтално испреплићу фасаде; вертикални ритам обезбеђују високи прозори одвојени стилизованим ангажованим пиластрима. Угаона фасада има балкон са балустрадом. У североисточном крилу зграде, у улици Краља Стефана Првовенчаног, налази се улаз са великим двокрилним степеништем које води у предсобље, а затим у свечану салу. Са предње стране, са стране Синђелићевог трга, главни улаз води у ходник и широко двоструко степениште за лет; такође омогућава приступ учитељској соби са заједничком кухињом. Осим архитектонске вредности, зграда има историјски значај јер сведочи о развоју културних и образовних активности у јужној Србији. Елегантне је окер боје.

Сада делује напуштено и ван употребе већ неко време. Последњих година предмет је спорова између Друштва учитеља Србије и града Ниша у којима су победили наставници који остају његови власници. Град Ниш је првобитно намеравао да у кућу смести канцеларије оближњег Прекршајног суда.