Dvorci Srbije

Zgrada stare telefonske centrale

Beograd

Jedna od najznačajnijih građevina u Beogradu sa kulturnog i arhitektonskog stanovišta je nekadašnja zgrada telefonske centrale, budući da je građena u stilu koji je pre Prvog svetskog rata, bio „namenjen“ da obeleži Beograd i sve gradove tadašnje Srbije, kao odgovor na secesiju u susednoj Ugarskoj i Austriji, i na svetske trendove koji su se formirali u Nemačkoj, Francuskoj i Ujedinjenom Kraljevstvu. Kako je secesija derivirala mnoštvo elemenata iz srednjeovekovne tradicije i narodnog stvaralaštva, koristeći bogatu ornamentaciju, na taj način suprotstavljajući se mašinskom i industrijskom dobu, tako je i „srpska secesija“ derivirala mnoštvo elemenata iz srpske srednjovekovne umetnosti, srpske narodne tradicije i vizantijske arhitekture. U ovom slučaju, arhitekti su se potrudili da inkorporiraju elemente moravske škole srpske arhitekture, najautohtonijeg stila u srpskoj arhitekturi pred pad u osmansko ropstvo. Moravski stil je poznat po tome što je u pravoslavnu, vizantijsku tradiciju ubacio elemente gotike koja je cvetala na zapadu, i jermenske arhitekture, budući da su zbog okupacije Jermenije brojne izbeglice, a među njima i zidari, preplavili Evropu, pa i tadašnju Srbiju.

 Nekadašnja zgrada telefonske centrale nalazi se u Beogradu, u Kosovskoj ulici 47. Izgrađena je po projektu Branka Tanazevića konkretno kao telefonska centrala, i prva je zgrada te vrste u Srbiji. Završena je 1908. godine. Prvi sprat je dograđen posle Prvog svetskog rata. Zgrada je pod zaštitom države od 1981. godine, kao kulturno dobro od velikog značaja. Konzervatorski radovi izvedeni su 1988.

Sa prostorno-konstruktivnog aspekta, objekat je zasnovan na tradiciji akademizma, dok je formacija izvedena iz srpsko-vizantijskog stila. Ima funkcionalne osnove i ukupne jednostavne arhitektonske kompozicije, dok je akcenat na obradi ugaonog dela objekta sa karakterističnom kupolom. Fasada je asimetrična, sa širim donjim avan-korpusom u jednom delu objekta i velikim prozorima koji zauzimaju veći deo fasadnog platna. Raskošna niska plastična dekoracija, svedena gotovo u ravan fasade, izvedena je od stilizovanih motiva preuzetih iz nasleđa moravske škole (prozori-ružice, ornamenti, geometrijski crteži, šahovske kutije).

Pored toga što je uspešno oličenje srpsko-vizantijskog stila u beogradskoj arhitekturi i značajno delo jednog od glavnih pobornika ovog stila, ova građevina ima i istorijski značaj kao reprezentativna konstrukcija specifične namene koja dokumentuje razvoj telefona u službi u Srbiji početkom 20. veka. Zgrada se nalazi na novčanici od 50.000.000 dinara iz 1993. godine.