Dvorci Srbije

Hotel Moskva

Beograd

Hotel Moskva, izgrađen 1906. godine, jedan je od najstarijih hotela u Beogradu, ali i u celoj Srbiji. Osim što je hotel, zgrada hotela Moskva je jedna od najprepoznatljivijih građevina u Beogradu, vredan spomenik arhitekture i kao takva je pod zaštitom Vlade.

Hotel Moskva se nalazi na Terazijama, u srcu centra Beograda. Nalazi se na raskrsnici tri ulice: Terazijske, Prizrenske i Balkanske. Sa njegove lokacije na vrhu Terazijskog trga pruža se fantastičan pogled na Novi Beograd, preko reke Save. Pored ostalih poslovnih objekata u okolini, preko puta Prizrenske i Terazija nalaze se još dva hotela Balkan i Kasina. U blizini su i palata Albanija i Terazijska česma, izgrađena 1860. godine.

Gostionica „Velika Srbija“ nalazila se nekada na zemljištu koje trenutno zauzima hotel. Izgradnja hotela „Moskva“ počela je 1906. godine i on je otvorio svoja vrata 16. januara 1908. godine. Značaj koji je imao u to vreme govori i po tome što ga je otvorio kralj Srbije Petar I Karađorđević. Izgrađen je ruskim kapitalom, otuda i ime. Ubrzo nakon otvaranja postao je sedište Olimpijskog komiteta Srbije i Kluba novinara i književnika.

Godine 1923. hotel preuzima Poštanska štedionica, a on je 1938. godine prebačen na Narodnu banku Jugoslavije. Tokom Drugog svetskog rata, hotel je 1941. godine bio sedište Gestapoa, koji su ga transformisali u svoje sedište, i preimenovan je u Velika Srbija, što je prvobitno ime hotela. Štab je imao sopstveni generator struje i česme i bio je jedan od poslednjih objekata oslobođenih na kraju rata. Tokom nemačkog povlačenja 1944. godine, opljačkane su originalne slike velikih majstora, zlatni i srebrni pribor koji je pripadao hotelu.

U posleratnom periodu postao je omiljeno mesto kulturne elite. Dobitnik Nobelove nagrade za književnost Ivo Andrić imao je svoj sto u restoranu, a čest gost bio je i pesnik Vasko Popa.

Direktor Srpskog brodarskog društva Svetozar Vukadinović, koji je bio vlasnik gostionice Velika Srbija na Terazijama, otputovao je u Rusiju, u kojoj je ranije bio emigrant, da nađe osiguravajuće društvo koje će na njegovom imanju izgraditi velelepno zdanje. Glavni direktor društva Rosija (Rossiя) Roman Ivanovič Poicl je pristao na Vukadinovićevu ideju. Konkurs za zgradu osiguravajućeg društva Rosija bio je raspisan oktobra 1904. godine. Prvu nagradu na konkursu dobio je zagrebački arhitekta Viktor Kovačić, dok je Jovan Ilkić dobio drugu nagradu. Ipak, direkcija osiguravajućeg društva Rosija odlučila se za Ilkićev projekat.

Hotel je projektovao arhitekta Jovan Ilkić sa grupom arhitekata iz Rusije, u stilu secesije, veoma rizičnom za to vreme, dajući Beogradu moderno lice tokom transformacije koja se dogodila početkom 20. veka. Najimpresivnija karakteristika, čak i na prvi pogled, je glatka, sjajna fasada napravljena od keramičkih mozaika. Prvobitno je imao 36 soba, ali nakon mnogo renoviranja trenutno ima 132 sobe (od kojih je 40 dupleks) i 6 apartmana. Zgrada je građena tako da pomalo podražava elemente ruske arhitekture, što istorijske, što moderne.

Ocenjivački sud koji je trebao da nadzire rad činilo je šest arhitekata: dva iz Rusije, dva iz Austrougarske i dva iz Kraljevine Srbije, na taj način demonstrirajući ekvilibrijum u težnjama kao evropskoj i ruskoj arhitekturi. Površina spoljašnjih zidova od prvog sprata do krova obložena je žućkastim pločicama a ukrašena ornamentima zelene boje. Keramička obloga je doneta iz Pečuja, iz fabrike Žolnai u kojoj se i danas čuvaju kalupi pomoću kojih je izlivena. Na taj način se Hotel Moskva naslanja stilski na mađarsku secesiju preko Save i Dunava, najizraženiju u Subotici.

Hotel Moskvu su posetile poznate ličnosti kao što su srpski generali Živojin Mišić i Petar Bojović, pronalazač Mihail Kalašnjikov, naučnik Albert Ajnštajn, sportisti Anatolij Karpov, Gari Kasparov i Karl Luis, glumci kao što su Robert De Niro, Kirk Daglas , Mila Jovović, Džek Nikolson i Majkl Daglas, filmski reditelji kao što su Alfred Hičkok, Roman Polanski i Miloš Tren političari kao što su Nikola Pašić, Radživ Gandi, Jaser Arafat, Indira Gandi, Moamer el Gadafi, Leonid Brežnjev i Ričard Nikson, pevači i tenori kao što su Lučano Pavaroti, Iv Montan, Rej Čarls i Bob Geldof, pisci kao što su Maksim Gorki, Orson Vels, Rebeka Vest, Žan-Pol Sartr, između mnogih drugih. Portreti poznatih gostiju mogu se videti u hotelskim hodnicima.